Wysoka temperatura latem w mieszkaniu to poważny problem dla wielu z nas. Problem, który może skutecznie popsuć całą radość z nowego mieszkania. Co zatem zrobić aby niewielkim nakładem kosztów obniżyć temperaturę otoczenia i sprawić, że przetrwamy upalne dni?

Przede wszystkim przy kupnie domu czy też mieszkania warto zwrócić uwagę na izolację. Dobrze położona izolacja to gwarancja chłodu latem a ciepła zimą.

Obojętne czy mieszkanie kupujemy na rynku wtórnym, czy też stawiamy własny dom, warto wynająć operatora z kamerą termowizyjną. Dzięki zdjęciom z takiej kamery poznamy dokładne miejsce wymagające poprawek w izolacji.

Co jednak zrobić, gdy na izolację jest za późno, lub jest ona niemożliwa?

Najwięcej ciepła do wnętrza wnoszą nagrzane szyby w oknach. Warto więc nie dopuścić do ich nagrzania. Jak to zrobić? Najprościej montując markizy lub rolety. Jeśli mamy okno balkonowe, z przestronnym balkonem, warto postawić na nim nawet duży parasol. Jeśli mamy do wyboru rolety, wybierajmy takie typu blackout – odbijające promienie. Jeśli mowa o żaluzjach, wybierajmy te drewniane. Metalowe dodatkowo nagrzewają się i podnoszą temperaturę.

Inne rozwiązanie to klimatyzacja, jednak w wielu przypadkach jest ona zbyt droga dla naszej kieszeni, warto wtedy ratować się klimatyzatorem w postaci kolumny lub wiatraka. Możemy również pokusić się o montaż wiatraka pod sufitem, który skutecznie będzie wprawiał w ruch powietrze.

Jeśli chcemy zaoszczędzić i nie ponosić wydatków przedstawiamy poniżej listę tanich tricków na obniżenie temperatury:

  • używaj pościeli z satyny, chłodny materiał miło otuli Twoją skórę w gorącą noc
  • spryskuj często rośliny, unosząca się mgiełka z wody również ochłodzi wnętrze
  • jeśli masz niewielki nawet wiatrak choćby biurkowy, postaw przed nim misę wypełnioną kostkami lodu – zadziała jak klimatyzacja
  • przed spaniem porządnie wywietrz całe mieszkanie, usuniesz w ten sposób nazbierane w nim gorące powietrze