Liczne badania i eksperymenty potwierdziły że feromony mają na ludzi realny wpływ oddziałując zarówno na kobiety jak i mężczyzn. Kwestii ich skuteczności nie da się jednak oceniać zero jedynkowo stwierdzając że dają efekty lub nie. Prawda jest bowiem taka że to jaki będzie efekt ich stosowania zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim istotne jest to jak o swój wizerunek dba osoba stosująca feromony należy bowiem pamiętać o tym że tak naprawdę ich funkcją jest uczynienie naszego wizerunku bardziej atrakcyjnym choćby poprzez podkreślenie pewnych naturalnych cech. Oczywiste jest zatem najpierw należy odpowiednio siebie zadbać właściwie się ubierając i nie dopuszczając do zaniedbań w zakresie higieny osobistej bowiem niechlujny strój czy nieświeży oddech skutecznie zniweczą efekty działania nawet najlepszych feromonów.

Kolejną kwestią jest zachowanie bowiem całkowity brak choć podstawowych manier czy też agresja wobec otoczenia z pewnością nie przysporzą nam sympatii a jedynie dodatkowo zniechęcą do nas ludzi.

Nie bez znaczenia jest również to jak wykorzystujemy feromony bowiem w tej kwestii również popełnić można błędy, które sprawią że nie zapewnią nam one oczekiwanych efektów. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego że feromony można łączyć z perfumami a często jest to wręcz zalecane bowiem przyjemny zapach perfum dodatkowo wspomaga efekt działania feromonów.

Jednak perfumy powinny być odpowiednio dopasowane do wykorzystanych feromonów co niekiedy wymaga pewnych prób aby przekonać jak osoby z naszego otoczenia reagują na konkretne zapachy i które z nich działają najskuteczniej. Sprawę ułatwia nieco fakt dostępności feromonów zapachowych w przypadku których zapach jest już odpowiednio dopasowany do zastosowanych związków chemicznych.

Nie bez znaczenia jest też ilość wykorzystywanych feromonów gdyż zasada więcej znaczy lepiej w tym wypadku nie zawsze znajduje zastosowanie. Podobnie jest z przekonaniem o tym że istnieje jeden konkretny najskuteczniejszy feromon, który w każdym przypadku zapewni spektakularne efekty. Niestety również i to jest mitem bowiem to że nasz znajomy zachwala jakiś środek jako niesamowicie skuteczny wcale nie oznacza że zadziała on tak samo jeśli sami zdecydujemy się go wykorzystać bowiem może się okazać że w naszym wypadku znacznie lepiej działa zupełnie inna odmiana.

Wszyscy różnimy się między sobą na wielu płaszczyznach i w przypadku każdego z nas wykorzystanie feromonów może doprowadzić do zupełnie odmiennych efektów wpływu na otoczenie. To samo odnosi się do osób na które chcemy oddziaływać przy wykorzystaniu feromonów bowiem na każdego człowieka feromony wpływają nieco inaczej. Na część osób lepiej działać będzie jedna odmiana a na w stosunku do innych o wiele skuteczniejszy okaże się inny typ. Kluczowy jest w tym przypadku również to na osobę jakiej płci chcemy oddziaływać oraz na jakiej płaszczyźnie bowiem zupełnie innych feromonów użyjemy przy uwodzeniu a innych gdy będziemy chcieli polepszyć postrzeganie swojej osoby podczas biznesowych negocjacji.

Jak zatem widać skuteczność feromonów to kwestia dość złożona i zależna od naprawdę wielu czynników spośród których jednak większość jest tak naprawdę zależna od nas i to właśnie od tego na ile rzetelnie podejdziemy do kwestii doboru odpowiedniego rodzaju feromonów i zadbania o własny wizerunek zależy to czy faktycznie feromony okażą się skuteczne bowiem to że mają one wpływ na ludzi nie ulega wątpliwości jednak aby się o tym przekonać trzeba umieć je właściwie wykorzystać a nie tylko liczyć na to że w magiczny sposób zrobią wszystko za nas.