Rozstania zawsze towarzyszą ludziom, są niemal nieodłącznym elementem ich międzyludzkich relacji. Szczególnie bolesne są rozstania z ukochanymi mężczyznami dla kobiet, zwłaszcza, gdy rozstanie ma miejsce po długoletnim związku i nastąpiło w sposób dramatyczny. Często jest tak, że mężczyzna po rozstaniu niemal nie płacze, nie rozpamiętuje, tylko zaczyna nowe życie. Z kolei kobieta jeszcze przez długi czas zachowuje uraz do mężczyzn, boi się ponownie związać. Mówi się, że najlepszym lekarstwem na rozstanie jest… nowa miłość.

I rzeczywiście, pomaga ona zapomnieć o byłej relacji i pogodzić się z rozwodem czy rozpadem związku. Jednak nie od razu jest możliwe ponowne zakochanie się, dlatego kobieta, która rozstała się z partnerem powinna samodzielnie zacząć szukać nowej, lepszej drogi. Warto dać sobie pewien czas na to, by popłakać, powspominać, oddać się stagnacji. Może to być lepsze niż „zapijanie” smutków i próbowanie na siłę śmiać się i bawić. Później organizm kobiety sam dopomina się zmian, uśmiechu.

Dobrze jest zrobić coś dla siebie, by lepiej się czuć i ładniej wyglądać – to zawsze poprawia humor. Koniecznie należy pozbyć się wszelkich pamiątek po partnerze, o ile patrzenie na nie sprawia ból. Często trzeba też zmienić środowisko na zupełnie inne, zacząć angażować się w sprawy, na które dotąd nie miało się czasu – poznać nowe języki, przejść kurs dokształcający, znaleźć lepszą pracę, może wyjechać na wakacje z przyjaciółmi. Zwykle jednak to wszystko następuje samo, nie trzeba jakoś specjalnie o to zabiegać, potrzeba jedynie trochę czasu.