Pod określeniem feromony kryje się tak naprawdę szereg przeróżnych związków chemicznych z których każdy ma nieco odmienny wpływ na ludzi. Na początek warto zwrócić uwagę na występowania dwóch grup związków a mianowicie androstenów dzięki którym mężczyźni wydają się kobietom atrakcyjniejsi oraz bardziej pociągający a także estrogenów których zadaniem jest podkreślać kobiecość pań w oczach mężczyzn.

W ramach każdej z grup wyróżnić można przynajmniej kilka kluczowych związków oddziałujących na ludzi w naszym otoczeniu. Stanowią one nośnik konkretnych informacji które zazwyczaj nieświadomie przekazujemy osobom znajdującym się w pobliżu. Nasze emocje, nastawienie czy sytuacje w jakich się znajdujemy bezpośrednio przekładają się na określone reakcje chemiczne powodujące zwiększone wydzielanie przez nasze ciało konkretnych typów związków.

Dzięki temu przykładowo kobiety w naturalny sposób mogą wyczuć że mężczyzna w ich pobliżu jest zbyt nieśmiały podczas gdy one poszukują mężczyzn od których wyczuwalna jest naturalna pewność siebie i stanowczość a właśnie takie komunikaty mogą przekazywać feromony wydzielane lub też stosowane przez panów.

Androstenol

Jest to związek wpływający na socjalną sferę naszego życia. Oddziałuje on na ludzi bez względu na płeć ułatwiając nawiązywanie kontaktu bowiem w wyniku jego oddziaływania stajemy się bardziej skorzy do rozmowy. Ułatwia on pokonanie nieśmiałości i to zarówno własnej wobec innych jak i osób z naszego otoczenia wobec nas. W wyraźny sposób sygnalizuje on otoczeniu witalność oraz dobry stan zdrowia przez co wydajemy innym a już w szczególności kobietom znacznie atrakcyjniejsi. Wspomaga też budowanie romantycznych relacji a także skutecznych kontaktów biznesowych bowiem stajemy się bardziej otwarci sprawiamy wrażenie życzliwie nastawionych.

Androstenon

W istotny sposób wpływa na postrzeganie nas przez osoby z naszego otoczenia. Może on oddziaływać jednak zarówno pozytywnie jak i negatywnie bowiem jeśli źle dopasujemy jego dawkę i okaże się ona zbyt duża wzmocnimy tylko wśród innych zaniepokojeni i poczucie strachu. Uczucia te będą bezpośrednio kojarzone z naszą osobą i w skrajnych przypadkach może to wręcz doprowadzić do wystąpienia zachowań agresywnych. Na szczęście w przypadku umiejętnego wykorzystania przekonamy się o tym że androstenon ma tylko same zalety.

Przede wszystkim odczujemy agresywny charakter sygnałów wysyłanych do otoczenia w wyniku działania tego związku i to zarówno w relacjach z kobietami jak i mężczyznami. Panowie częściej będą się podporządkowywać i okazywać szacunek bowiem wysyłany do nich komunikat jest w tym wypadku do bólu prosty i podobnie jak w świecie zwierząt ma stanowić ostrzeżenie dla innych aby nie wchodzili nam w drogę i nawet nie próbowali z nami rywalizować. Oddziałując na panie androstenon sprawia że mężczyzna postrzegany jest jako dominujący i silny samiec nie tolerujący sprzeciwu. Jest to nieco ryzykowny wizerunek, który teoretycznie może działać w niektórych przypadkach odstraszająco jednak dla większości pań taki typ mężczyzny jest niezwykle pociągający.

Androsteron

Mężczyzna oddziałujący na kobiety przy pomocy związku o nazwie androsteron wzbudza powszechne zainteresowanie pań za sprawą podkreślenia naturalnych cech jakich podświadomie oczekują one od idealnego partnera. Szczególnie wpływa on właśnie na partnerskie relacje z kobietami postrzegającymi takiego mężczyznę jako godnego zaufania i mogącego zapewnić bezpieczeństwo dzięki czemu w jego towarzystwie czują się komfortowo. W tym wypadku nie mamy zatem do czynienia z bezpośrednim oddziaływaniem na sferę erotyczną kobiecych odczuć. Co warte podkreślenia efekty są również dostrzegalne w przypadku relacji czy to koleżeńskich czy też biznesowych pomiędzy mężczyznami bowiem osoba stosująca androsteron cieszy się większym szacunkiem otoczenia.

Androstadienon

Jego działanie zależy w głównej mierze od tego jakiej płci są osoby przebywające w najbliższym otoczeniu. W przypadku kontaktu pomiędzy ludźmi tej samej płci nie wywołuje on żadnych szczególnych efektów. Najlepiej oddziałuje on na kobiety wzmagając ich podniecenie i powodując że mężczyzna wydaje im się bardziej atrakcyjny i pociągający bowiem androstadienon podkreśla jego typowo męskie atrybuty których kobiety instynktownie się doszukują. Związek ten ma jednak naprawdę szerokie spektrum działania oddziałując nie tylko na sferę seksualną ale również emocjonalną kobiet redukując wpływ negatywnych emocji i wzmagając odczuwanie emocji pozytywnych.

Estratetraenol

Oddziałuje on w szczególności na mężczyzn pobudzając ich seksualnie i wzmagając postrzeganie kobiety jako atrakcyjnej podkreślając jej kobiecość.

Kopuliny

Ich zadaniem jest przede wszystkim podkreślenie cech kobiecych i zwiększenie w ten sposób atrakcyjności seksualnej kobiety w oczach mężczyzn. Efekt ten jest tym bardziej odczuwalny im mniej atrakcyjna jest kobieta. Oddziaływanie kopulin pobudza mężczyzn prowadząc do zwiększonej produkcji testosteronu.