Macierzyństwo to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To okres kiedy dajesz nowe życie i kształtujesz nowego człowieka. Sprawa urlopu macierzyńskiego jest stosunkowo prosta jeśli chodzi o zatrudnienie na etat.A co w wypadku kiedy prowadzisz własną działalność? Kto płaci Ci zasiłek i w jakiej wysokości?

Zgodnie z polskim prawem, jeśli prowadzisz własną działalność nie przysługuje Ci urlop macierzyński. Jednak aby to zrekompensować, ZUS wypłaca mamie zasiłek macierzyński przez okres 24 tygodni w wypadku narodzin jednego dziecka lub 37 jeśli była to ciąża mnoga.

Zasiłkowi podlega każda kobieta, która w chwili porodu była ubezpieczona. Nawet jeśli wpłaciłaś jedynie jedną składkę, zasiłek Ci się należy.

Kilka lat temu przez Polskę przelała się fala jednomiesięcznych ubezpieczeń w ZUS na najwyższą kwotę i co za tym idzie, konieczność wypłacania przez ZUS maksymalnego zasiłku- 6,5 tys. Obecnie każda taka sytuacja jest kontrolowana przez ZUS.

Jakiej wysokości zasiłku możesz się spodziewać?

Jego wysokość uzależniona jest od wysokości składek jakie były odprowadzone do ZUS. Prowadząc działalność, to Ty jako przedsiębiorca deklarujesz wysokość swojego przychodu, który jest podstawą do obliczenia składki. Przez pierwsze dwa lata od założenia działalności, możesz korzystać z tzw. preferencyjnego ZUSu, czyli płacenia składki jedynie od 30% minimalnej płacy.

Im wyższy przychód zadeklarujesz, tym płacisz wyższe składki, ale również możesz spodziewać się zasiłku w wyższej kwocie. Do wyliczenia wielkości zasiłku, ZUS bierze pod uwagę ostatnie 12 miesięcy opłacania składki, jeśli odprowadzasz składki krócej, okres brany pod uwagę również jest krótszy. Dlatego jeśli planujesz zajście w ciążę, warto rozważyć zwiększenie wysokości składek i już od samego początku ciąży zadeklarować wyższą podstawę.

Pobierając zasiłek możesz dalej prowadzić firmę bez konieczności jej zawieszenia. Jeśli jednak chcesz zawiesić działalność, to o ile chcesz otrzymywać zasiłek i tak musisz odprowadzać ZUS.