Piękna i odpowiednio zadbana podłoga to wizytówka i ozdoba każdego domu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, podłoga będzie służyć nam dłużej. W artykule przedstawimy różne sposoby pielęgnacji podłóg z drewna (parkiety), paneli czy też wykładziny.

Parkiet

Parkiet to naturalne drewno, wymagające szczególnej naszej uwagi.

Na co dzień podłogę powinniśmy odkurzać odkurzaczem lub choćby zmieść. Dzięki temu drobinki, które znajdują się na podłodze, nie będą wciskane w powierzchnię pod ciężarem naszych butów.

Raz w tygodniu warto podłogę umyć. Najlepiej zrobić to dobrze dociśniętą szmatką lub mopem. Należy uważać, aby parkiet nie musiał długo schnąć, gdyż każda wilgoć, negatywnie wpływa na żywe drewno.

Jakimi środkami myć podłogę? Zależy czy była ona lakierowana czy tylko olejowana. W zależności od tego, należy dobrać odpowiedni środek myjący.

Co jakiś czas, warto przetrzeć podłogę płynem z woskiem. Dzięki cieniutkiej warstwie którą płyn pozostawi na podłodze, będzie ona chronić podłogę przed mikrouszkodzeniami jak i trwałymi zabrudzeniami.

Jak naprawić parkiet? Zwykłe zarysowanie, wystarczy pomalować markerem do drewna. Większy ubytek uzupełnimy szpachlą do drewna. Na wgniecenie powstałe w wyniku kontaktu podłogi z ciężkim przedmiotem pomoże jedynie cyklinowanie podłogi.

Panele

Panele są to powlekane płyty laminowane. Tańsze od parkietu, jednak ich wytrzymałość jesr zdecydowanie niższa.

Panele również powinniśmy codziennie odkurzyć lub zmieść.

Do mycia wybierajmy produkty dedykowane tego typowi podłogi. Dzięki zastosowaniu takich środków, podłoga nabierze blasku a lekkie ubytki czy odpryśnięcia nie będą widoczne. Do mycia używamy dobrze wyciśniętej szmatki lub mopa.

Bezwzględnie pilnujemy, aby panele nie miały zbyt dużego kontaktu z wodą. Wszelkie zalania wiążą się z wsiąknięciem wody w panele i spuchnięcie w tym miejscu podłogi.

Naprawienie uszkodzeń jest podobne do paneli. Możemy zastosować szpachlę dobraną do odcienia paneli.

Wykładzina

W wypadku wykładziny dywanowej, odkurzamy ją odkurzaczem. Co jakiś czas, warto potraktować wykładziny specjalnym granulatem, który wcieramy w wykładzinę i zostawiamy na czas podany przez producenta. Po tym czasie resztki preparatu usuwamy odkurzaczem. Dzięki takiemu zabiegowi, wykładzina będzie odświeżona i gotowa do użytku od razu.