Są to związki chemiczne wykorzystywane przez różnego rodzaju organizmy do komunikacji poprzez zapach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt że każdy gatunek cechuje się swoim typem feromonów oddziałujących na inne osobniki tego gatunku. Feromony odgrywają szczególne znaczenie w okresie godowym ułatwiając łączenie się zwierząt w pary i ułatwiając samcom lokalizowanie samic. Feromony są wytwarzane nie tylko przez zwierzęta bowiem ludzie również należą do istot z nich korzystających choć często czynią to nieświadomie.

Ludzkie feromony zostały odkryte stosunkowo niedawno bowiem dopiero w 1986 roku. Wcześniej sądzono, że w toku ewolucji zdolność produkcji zaniknęła jako niezbyt przydatna w przypadku naszego gatunku. Wytwarzamy jednak stosunkowo małe ilości feromonów a dodatkowo poprzez stosowanie kosmetyków oraz regularne kąpiele znacznie osłabiamy ich działanie. Ma to wpływ na nasze życie bowiem mogą one znacząco wpływać na wiele sfer naszego życia w tym kwestie takie jak dobór partnera o które atrakcyjności w pewnym stopniu decydują właśnie feromony jakie wydziela.

Na szczęście obecnie jest już znana technologia dająca możliwość wytwarzania syntetycznych feromonów dających praktycznie takie same efekty jak te naturalnie przez nas wydzielane. Odkrycie związków takich jak androsteron, androstenon czy androstenol pozwoliło opracować produkty dające nam możliwość wykorzystania pełnego potencjału substancji którymi obdarzyła nas natura a które przez wieki pozostawały właściwie poza naszą kontrolą decydując o naszych losach.

Feromony oddziałują na naszą podświadomość tak więc zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki wpływ na nas wywierają dając się nieświadomie kierować właśnie naszej podświadomości. Wpływają na to jak postrzegamy innych ludzi powodując że pewne osoby wydają nam się bardziej atrakcyjne, miłe czy pewne siebie sprawiając ogólnie znacznie lepsze wrażenie. Zdając sobie z tego sprawę i rozumiejąc jak oddziałują na nas te niepozorne związki chemiczne można to zręcznie wykorzystać.

Korzystając z feromonów możemy w radykalny sposób zmienić to jak postrzegają nas inni ludzie i to bez względu na płeć bowiem feromony okazują się być niezwykle użyteczne nie tylko w kwestii związków i zawierania znajomości z przedstawicielami płci przeciwnej ale również choćby podczas biznesowych negocjacji gdy to jak jesteśmy postrzegani przez stronę przeciwną również ma niebagatelny wpływ na ostateczny sukces prowadzonych rozmów i to bez względu na to jakiej płci jest z osoba z którą je prowadzimy.