Pewnie każda z nas kilka razy w życiu otrzymała piękne kwiaty. Co jednak zrobić, aby pozostały one piękne jak najdłużej i cieszyły nasze oczy ferią barw stanowiąc również ozdobę?

Świeże kwiaty to powiew wiosny w naszych domach po zimowym letargu. To również miły prezent dla kogoś bliskiego, dlatego powiemy co zrobić aby kwiaty jak najdłużej nam nie więdły.

Kupując kwiaty, zwróćmy uwagę na to, aby były one jędrne i wyglądały świeżo. Bardzo rozkwitłe kwiaty nie będą mieć długiego żywota niezależnie od naszych starań i włożonego wysiłku. Zwróćmy uwagę na wodę, w jakiej kwiaty stoją. Powinna być ona świeża a nie mętna, zielonkawa o nieprzyjemnym zapachu.

Przed włożeniem kwiatów do wazonu, usuń wszystkie liście, które po włożeniu do wazonu będą zanurzone w wodzie. To od nich woda szybko się popsuje. Łodygi obetnij skośnie ostrym nożem, co stworzy większą powierzchnię do czerpania wody przez roślinkę.

Aby kwiaty dłużej były świeże, użyj odżywki, jaką dostaniesz w kwiaciarni lub jeśli kupiłaś kwiaty na straganie, dodaj do wody łyżeczkę cukru lub rozdrobnioną połowę tabletki aspiryny. Łodygi w kwiatach przycinamy co 3 dni, pamiętając o zmianie wody w wazonie nie rzadziej niż co 2 dni.

Nie stawiajmy wazonu na słońcu ani w pobliżu kaloryfera, gdyż nie wpływa to pozytywnie na długość życia kwiatów. Pamiętajmy o tym, aby kwiaty trzymać również z dala od patery z owocami a w szczególności jabłek. Wydzielany przez jabłka etylen, podtruwa kwiaty i skraca ich życie.

Pamiętajmy również o tym, że bukiety z kilku rodzajów kwiatów, są mniej trwałe niż bukiety z jednego typu roślin. Niektóre kwiaty nie tolerują się wzajemnie i np. tulipany i narcyzy wydzielają śluz, który powoduje obumarcie drugiej rośliny.